żarówka g4

Żarówka LED G4 – zastosowanie i rodzaje

Aktualnie nikogo nie dziwi fakt, że oświetlenie LED jest wszędzie. Diody LED zastąpiły tradycyjne żarówki z wolframowymi drucikami, popularne niegdyś świetlówki i halogeny. Dziś każdy stawia na energooszczędność, a to przecież główna zaleta źródeł światła wykorzystujących technologię LED. Na rynku znajdziemy wiele żarówek LED, które różnią się między sobą kształtem, ale też rodzajem gwinta. Jedną z nich jest żarówka G4 – czym się charakteryzuje, jakie są jej rodzaje i gdzie najczęściej ją montujemy? Na te pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Żarówki G4 – rodzaje

Na rynku oświetleniowym spotkać można dwa rodzaje żarówek G4, które różnią się między sobą przede wszystkim kształtem, ale też ilością diod. Do pierwszej grupy zaliczamy żarówki w kształcie walca, które najczęściej montowane są w podwieszanych sufitach, żyrandolach i lampach wiszących.

Druga grupa to żarówki z gwintem G4 w kształcie talerzyka. Jest to żarówka meblowa, której cechą charakterystyczną jest spłaszczony kształt, który kojarzy się z niewielkich rozmiarów talerzykiem. Ten rodzaj żarówki świeci tylko w jednym kierunku (w przeciwieństwie do tej o walcowatym kształcie), co sprawia, że moc świecenia także przekazywana jest jednokierunkowo.

Niezależnie od tego, z którego rodzaju żarówki skorzystamy, każda z nich może być zasilana prądem stałym lub zmiennym (DC, AC), jednak każdy model należy dobrać do typu zasilacza, który posiadamy.

Żarówka G4 a zasilacz

Żadna żarówka LED nie współpracuje z transformatorami elektrycznymi, dlatego do ich zasilania należy użyć transformatora LED. W przypadku żarówek G4, które pracują na napięciu 12 V AC/DC można skorzystać z transformatorów tradycyjnych toroidalnych z zakresem pracy od 0 W lub impulsowych stabilizowanych. W przypadku żarówek, które pracują na napięciu stałym 12 V DC, należy zastosować wyłącznie zasilacze impulsowe stabilizowane.

Zastosowanie odpowiedniego zasilacza pozwoli nam uniknąć migotania diod, przegrzania i szybszej eksploatacji. Do prawidłowego działania żarówki potrzebna będzie także oprawka G4. Oprawka G4 ceramiczna, dzięki specjalnej budowie i użytym materiałom w procesie produkcji, także wpływa pozytywie na żywotność żarówki.

oprawka g4

Diody G4 – gdzie są stosowane?

Żarówki G4 w zależności od ich kształtu mają odmienne zastosowanie. Te w kształcie walcowatym, jak już wcześniej zostało wspomniane, są montowane w podwieszanych sufitach, żyrandolach i lampach wiszących. Te w kształcie talerzyka to tzw. diody meblowe, więc wykorzystywane są w oprawach meblowych, do oświetlenia półek, blatów czy różnego rodzaju wnęk, więc wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na większych rozmiarów żarówki.

Dodaj komentarz

*

code