brodziki kwadratowe

Wanna czy prysznic? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twojej łazience?

Trzeba przyznać, że urządzanie łazienki nie należy do najprostszych rzeczy. Szczególnie jeśli stajemy przed dylematem, czy kupić wannę, czy jednak zainwestować swoje pieniądze w prysznic. Problemem może być tutaj nie tylko mała powierzchnia łazienki, ale również osobiste przyzwyczajenia oraz preferencje domowników. Inną sprawą jest również to, że funkcje łazienki zmieniają się wraz z powiększaniem się rodziny. Inaczej korzysta z niej singiel, a zupełnie inaczej czteroosobowa rodzina. Co więc wybrać? Kabinę i brodziki kwadratowe, wannę prostokątną, a może połączyć te dwie opcje?

Jeśli dysponujesz funduszami i sporą ilością miejsca, możesz pozwolić sobie na wybór obu opcji. Jednak w artykule chcę zająć się dylematem większości osób urządzających łazienkę. Jak zdecydować się na jedną z opcji? Sprawdź!

Osobiste preferencje, przyzwyczajenia czy praktyczność?

Są osoby, które nie wyobrażają sobie nie posiadać wanny. Tylko w taki sposób potrafią się oni wyciszyć i zrelaksować. Czytanie książki i spędzenie chwili w samotności, w wannie to dla wielu osób szczyt komfortu. W wannie możemy odbywać kąpiele lecznicze oraz wdychać olejki eteryczne. Wiele jej zalet dostrzegają również rodzice małych dzieci. Mówi się, że w tym przypadku jest ona niezastąpiona. Jednak, czy jest to jedyne słuszne wyjście?

Zwolennicy kąpieli pod prysznicem wskazują, że jest to sposób o wiele bardziej ekonomiczny. W skrócie, jeśli czas spędzony na myciu nie jest przesadnie długi, powinniśmy otrzymywać znacznie mniejsze rachunki za wodę, niż w przypadku codziennych kąpieli w wannie. Inną kwestią, ważną dla wielu ludzi są względy higieniczne. Zwolennicy pryszniców uważają, że jest to znacznie bardziej sterylny i sanitarny sposób mycia ciała. Na koniec, kwestia dzieci. Kabina prysznicowa prostokątna to mój ulubione rozwiązanie w tym wypadku. Odpowiednio głęboki brodzik pozwala na bezproblemowe mycie naszych maluchów.

Zaplanuj rozmieszczenie mebli i sprzętów w łazience

Wygoda i preferencje to jedno, jednak w większości przypadków, o tym czy w swojej łazience zainstalujemy prysznic, czy wannę decyduje jej wielkość oraz rozmieszczenie innych niezbędnych elementów (takich jak ubikacja, umywalka, lustro, pralka, drzwi itp.). Nie da się ukryć, że najwięcej miejsca zajmuje wanna prostokątna, narożna czy wolnostojąca. Standardowa (prostokątna) ma wymiary 70/140-180 cm. Trzeba przyznać więc, że jest to „mebel” dosyć spory. Wiadomo, że na rynku możemy znaleźć wanny, które są dostosowane do małych łazienek i często łączą w sobie również funkcje prysznica. Nie każdy jednak chce optycznie pomniejszać łazienkę, stosując kotary czy szklane szyby (jeśli nie masz wyboru, ta opcja jest zdecydowanie lepsza i nowocześniejsza).

Typowy prysznic ma wymiary 80/80 cm lub 90/90 cm. Mniejsze brodziki kwadratowe zapewniają jedynie minimum miejsca, potrzebnego do swobodnego poruszania się. Najlepszym wyborem, który sprawi Ci najwięcej satysfakcji, będzie opcja większa (przynajmniej 90 cm). W przypadku prysznica warto też pamiętać o pozostawieniu odpowiednio dużo przestrzeni na wyjście, wytarcie się i przebranie się.

Kabiny prysznicowe i brodziki kwadratowe

Kabina prysznicowa prostokątna, kwadratowa i półokrągła to najbardziej popularne opcje, jakie można spotkać przeglądając asortyment sklepów. Ze względu na tę różnorodność, mogą być one montowane w różnych punktach łazienki. Brodziki kwadratowe lub prostokątne można również montować w taki sposób, aby nie dotykały one jedynie jednej ściany (tzw. kabiny wolnostojące). Takie rozwiązanie stosuje się jednak w łazienkach dużych. Jeśli posiadasz wydzieloną wnękę, możesz zastosować w niej tzw. „kabinę walk-in.”- bez brodzika i z odpływem liniowym na posadzce. Moim zdaniem, najlepszym wyjściem w małej łazience jest kabina prysznicowa prostokątna lub kwadratowa, dostosowana do wielkości pomieszczenia.

kabina prysznicowa prostokątna

brodziki kwadratowe prysznic

Wanna – prostokątna, narożna, a może asymetryczna?

Obecnie, producenci wanien oferują nam całe spektrum możliwości. Jednym z najbardziej oczywistych wyborów jest wanna prostokątna. Można ją montować zarówno pod ścianą, jak i we wnęce, czy w narożniku. Maksymalna długość typowego modelu to 180 cm (lub około 140 cm). Jeśli zależy Ci na ultra małej wannie, na rynku istnieją modele o długości do 100 cm. Jednak czy taka wielkość zapewni Ci komfort, o którym marzysz?

wanna prostokątna wolnostojąca

Jeśli chodzi o wanny narożne, możemy je podzielić na symetryczne, asymetryczne oraz owalne. Najbardziej komfortowe w użytkowaniu są wanny symetryczne, o dwóch takich samych długościach boków (około 110-160cm). Zajmują one jednak sporo miejsca. Wanny narożne asymetryczne mają boki różnej długości, najczęściej o wymiarach 90 x 140 cm. To właśnie te modele najlepiej sprawdzają się w małych łazienkach. Możemy wybierać zarówno wanny w wersji prawej jak i lewej. Ostatnia opcją są wanny owalne, najlepiej sprawdzające się w dużych łazienkach i salonach kąpielowych. Najpiękniej wyglądają te wolno stojące, jednak wanny owalne możemy również montować pod ścianą lub narożnie.

wanna prostokątna

Podsumowując, wybór wanny czy prysznica do łazienki zależy od dwóch głównych czynników. Po pierwsze osobistych preferencji i potencjalnych sytuacji użytkowania oraz wielkości łazienki. Ja należę do osób, które kochają brać prysznic. Leżenie w wannie nie jest moją ulubioną czynnością, dlatego zawsze wybieram pierwszą opcję.

Dodaj komentarz

*

code