mała jadalnia

Urządzamy małą jadalnię. Jak to zrobić?

W idealnym świecie, każdy z nas posiadałby nieograniczone możliwości aranżacyjne swojego mieszkania. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że brakuje nam miejsca na elementy, które ułatwiałyby codzienne życie i sprawiałyby, że przebywanie w domu to czysta przyjemność. Obecnie, coraz częściej mówi się o tzw. trendzie „slow life”, który charakteryzuje się powolnym celebrowaniem każdej wolnej chwili, często spędzanej w gronie najbliższych. Mówi się, że to właśnie jadalnia jest sercem domu. Miejscem, gdzie w komfortowych warunkach jesteśmy w stanie zjeść posiłek i porozmawiać z bliskimi. Jednak jak to zrobić, kiedy mamy do dyspozycji jedynie małe, jednopokojowe mieszkanie, w którym liczymy się z każdym centymetrem kwadratowym? Poznaj kilka wskazówek, jak znaleźć i zagospodarować miejsce, które będzie funkcjonalne, a zarazem komfortowe.

Zacznij od zaplanowania przestrzeni.

mała jadalnia w kuchni

Jeśli mamy ograniczone możliwości przestrzenne, zanim zabierzemy się do kupowania konkretnych przedmiotów,trzeba zastanowić się nad tym, gdzie nasza jadalnia będzie się znajdować. Jadalnię można stworzyć zarówno w salonie jak i w kuchni, i to właśnie te dwie opcje są najczęściej brane pod uwagę. Jeśli planujemy stworzyć kącik jadalny w kuchni, warto jest się jej dokładnie przyjrzeć. W wąskiej i długiej najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wysokiego blatu (który może być składany) oraz dopasowanych do niego krzeseł.

Składany blat może mieć dowolna wielkość, dlatego bez problemu zmieszczą się przy nim nawet 4 osoby. Jeśli pozwala nam na to miejsce, niewielki stół (okrągły bądź kwadratowy) możemy ustawić pod oknem, gdzie zazwyczaj nie ma żadnych mebli ani sprzętów kuchennych. W kuchni kwadratowej, idealnym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie przestrzeni na środku, gdzie zmieścimy mały, okrągły stolik. Jeśli w naszej kuchni znajduje się niezagospodarowana wnęka, bez problemu możemy ją wykorzystać. Mały stolik uzupełnić wtedy mogą krzesła, które można schować pod blatem. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić więcej miejsca.

 

mała jadalnia w salonieJeśli w naszym mieszkaniu, kuchnia i salon znajdują się w tym samym miejscu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kącik jadalny oddzielał te dwie strefy. W tym wypadku, najlepiej sprawdzi się stół wąski i podłużny, który można ustawić bokiem do ściany lub wzdłuż oparcia kanapy. Jeżeli chcemy zaoszczędzić więcej miejsca, warto jest wybrać krzesła typu stołki.

A może salon? Warto pamiętać, że optymalna odległość między stołem a ścianą powinna wynosić przynajmniej 80 cm (jeśli nie chcemy go dosuwać). Jeśli dysponujemy taką przestrzenią, w salonie sprawdzą się zarówno małe, okrągłe stoły jak i te podłużne. Zanim jednak wybierzemy interesujące nas meble, warto jest ustawić dotychczasowe elementy tak, aby stworzyć komfortową przestrzeń. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, warto jest się zastanowić nad blatem barowym, który możemy ustawić za kanapą, lub w dowolnym miejscu przy ścianie.

Wybierz odpowiednie meble

mała jadalnia stół

Jeżeli miejsce na kącik jadalny zostanie wybrane, nie pozostaje nic innego jak dobranie odpowiednich mebli. Na rynku możemy znaleźć zarówno stoły modułowe, składane, barowe czy wolnostojące. Trzy pierwsze typy sprawdzą się w przypadku, kiedy przestrzeń przeznaczona na jadalnię jest bardzo mała. Stoły wolnostojące- okrągłe lub kwadratowe, sprawdzą się w przypadku, kiedy mamy nieco więcej miejsca (np. róg/wnęka w kuchni).

 

mała jadalnia hokery

Ponadto, warto jest zwrócić szczególną uwagę na krzesła. W skrócie, mogą nam one pomóc w zagospodarowaniu przestrzeni lub ją całkowicie przytłoczyć. Warto jest więc wybrać takie, które nie będą zbyt masywne- poleca się wybór siedzeń drewnianych, w stonowanych kolorach. Oprócz klasycznych krzeseł, dobrym rozwiązaniem są stołki bądź hokery (wysokie krzesła), które można chować pod blatem.

Działaj!

Miejsce zostało wygospodarowane? Czas Twój plan wprowadzić w życie i dobrać odpowiednie i funkcjonalne meble.
Okazuje się, że nawet mała przestrzeń daje wiele możliwości na zagospodarowanie Twojego wymarzonego kącika jadalnego.

Dodaj komentarz

*

code