stolik industrialny

Jaki stolik kawowy pasuje do Twojego salonu?

Kiedy myślimy o urządzaniu salonu, często jest tak, że nasza uwaga skupia się przede wszystkim na doborze odpowiedniej kolorystyki ścian oraz dopasowaniu mebli, takich jak kanapa, fotele, komody czy szafki. Wszystkie te elementy powinny tworzyć spójną i przyjazną dla oka całość, gdyż dla wielu osób, salon jest głównym miejscem odpoczynku i relaksu. Nie można jednak zapomnieć o ważnym i niezbędnym elemencie tego pomieszczenia, jakim jest stolik kawowy. Mebel ten, wraz z kanapą i fotelami tworzy kącik wypoczynkowy i strefę wyciszenia domowników.

Stolik kawowy, czyli jaki?

Trzeba przyznać, że ten (bardzo często) niewielki mebel pełni różne funkcje, np. dekoracyjne, kiedy widnieją na nim jedynie piękne, mało użytkowe przedmioty, np. wazon z kwiatami czy ozdoby w postaci świeczek itp. Poza tym, w domach każdego z nas, wykorzystuje się go głównie w celach konsumpcyjnych. Z racji tego, istnieje kilka prostych zasad, o których warto pamiętać, kiedy decydujemy się na zakup tego mebla.

stolik industrialny biały

Po pierwsze, stolik kawowy zazwyczaj ustawiamy w centralnej części pokoju lub tuż obok kanapy. Z tego właśnie względu, powinien mieć on maksymalnie 50 cm wysokości, aby wielkością być zbliżony do zestawu mebli wypoczynkowych. Po drugie, ważne jest również poprawne ustawienie stolika względem innych mebli, gdyż odległość pomiędzy kanapą a nim powinna wynosić minimum 45 cm. Po trzecie, stolik kawowy najładniej prezentuje się, kiedy jego długość odpowiada połowie lub dwóm trzecim długości kanapy. Przed zakupem wymarzonego stolika, warto jest się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze i jakie konkretne funkcje będzie on pełnił w naszym pomieszczeniu. Poza tym, stolik kawowy najczęściej jest dopasowany stylistycznie do pozostałych mebli oraz klimatu, jaki panuje w pomieszczeniu bądź domu. Jednak to, że pozostałe meble „narzucają” niejako jego styl nie musi być dla nas ważne. Pomieszanie stylistyczne w jednym pomieszczeniu, może wyglądać równie ciekawie.

Wybierz swój wymarzony stolik

Stoliki kawowe można podzielić na kilka kategorii. Oprócz wielkości i kształtu, różnią się one stylem, który determinuje ich wygląd oraz przeznaczeniem. Warto jest zwrócić szczególną uwagę na 3 z nich: stoliki klasyczne, industrialne i takie, które są zrobione z różnych materiałów, np. szkła czy aluminium.

 

stolik industrialny kawowy

Klasyka i ponadczasowość

Stoliki tego typu charakteryzują się tym, że zawsze będą w modzie. Zazwyczaj mają elegancką formę, są zrobione z drewna i mają ozdobne (bądź nie) nogi. Pasują zarówno do wnętrz klasycznych jak nowoczesnych.. Stolik ten idealnie wkomponuje się we wnętrza stylizowane na przytulne, posiadające miękkie kanapy i poduszki. Warto podkreślić, że stolik tego typu często pełni funkcje użytkową.

Stolik industrialny. Modny i nowoczesny

Mebel w tym stylu zazwyczaj łączy w sobie klasyczne drewno (z którego zbudowany jest blat) oraz metal. Jest więc idealny dla osób, które uwielbiają klasykę i nowoczesność. Stolik industrialny może być zarówno okrągły jak i prostokątny. Sprawdzi się on idealnie w nowoczesnych wnętrzach, np. w stylu skandynawskim. Stolik industrialny jest zarówno stabilny jak i „lekki” wizualnie. Może pełnić zarówno funkcje użytkowe (picie kawy, jedzenie śniadania) jak i dekoracyjne, z racji swojej ciekawej formy.

A może awangarda? Szkło, aluminium

Stolik kawowy może być w całości zbudowany z bardzo ciekawych materiałów i posiadać nietypową formę i kształt. We wnętrzach nowoczesnych, wręczstolik industrialny szklany surowych, sprawdzi się mebel wykonany z aluminium. Z racji tego, iż jest zbudowany z dosyć plastycznego materiału, może on posiadać dowolny kształt, w zależności od projektu. Z kolei stoliki szklane to kwintesencja elegancji i szyku. Trzeba przyznać, że stworzenie stołu ze szkła jest mistrzostwem (mowa tu o całej konstrukcji, nie tylko o elementach). Stoliki szklane wyglądają pięknie w każdym pomieszczeniu, zarówno nowoczesnym jak i klasycznym (jako przełamanie stylu). Idealnie komponują się z designerskimi, unikatowymi meblami. Stoliki, które są wykonane z ciekawych tworzyw pełnią w głównej mierze funkcje dekoracyjne, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieszczać na nich drobne przedmioty.

W zależności od potrzeb, na rynku znajdziemy wiele propozycji stolików kawowych. Warto pamiętać o tym, że można je dobierać w zależności od stylu w jakim urządzony jest salon, bądź całkowicie przełamywać schemat.

Dodaj komentarz

*

code