prysznice

Co lepsze do łazienek – prysznice czy wanny?

Jesteś w trakcie remontu lub w najbliższym czasie planujesz gruntowne zmiany w swojej łazience? A może potrzebujesz odmiany, ale brak Ci inspiracji? Jeżeli tak, to pozwól nam sobie pomóc! Łazienka jest bardzo ważnym miejscem, dlatego jej wystrój musi być odpowiednio przemyślany. Decyzja odnoście dekoracji jest o tyle prosta, że jej efekty łatwo zmodyfikować. Jednak przy wyborze sanitariatów ewentualne zmiany wywołane niezadowoleniem wiązać się będą z dużym remontem. Nic więc dziwnego, że wciąż aktualny jest dylemat „prysznice czy wanny”. Należy podejść do tego tematu rozsądnie, w czym pomoże analiza wad i zalet obu rozwiązań.

Szukasz inspiracji? Nie wiesz czy podążanie za trendami na dłuższą mete bedzie najlepszym rozwiązaniem podczas remontu łazienki? Zapraszamy do naszego ostatniego wpisu- Łazienka cała w bieli, nie tylko dla mikrołazienek.

Szybki prysznic czy długa kąpiel?

pryszniceNa początku warto zaznaczyć, że jednoznaczna odpowiedź na to, które z tych rozwiązań jest lepsze nie istnieje. Zarówno prysznice, jak i wanny mają swoje plusy i minusy, a decyzja o wyborze powinna być uzależniona od preferencji, oczekiwań, wymagań, a co najważniejsze od wielkości łazienki. Podstawowym pytaniem, które sobie należy zadać jest to, jaki sposób mycia się preferujemy i ile czasu chcemy na niego poświęcić. Jeżeli jesteśmy zwolennikami długich, relaksacyjnych kąpieli to wanna jest dla nas idealna. Natomiast w przypadku, kiedy mycie traktujemy, jako zwykłą czynność, którą chcemy wykonać stosunkowo szybko, to najlepiej wybrać prysznic. Oczywiście przy obu rozwiązaniach można naginać uogólnienia i równie szybko lub wolno myć się w każdym z tych urządzeń, jednak generalnie prysznice traktowane są w kategoriach szybkiego mycia, a wanny służą do długich kąpieli.

Prysznice i wanny w zależności od preferencji

pryszniceBardzo istotna jest także funkcjonalność. W zależności od tego dla kogo dane rozwiązanie ma być przeznaczone i do jakich celów ma służyć wybrać należy wannę lub prysznic. Ta pierwsza doskonale sprawdza się przy małych dzieciach, ponieważ łatwo jest je w wannie wykąpać, a także stworzyć warunki do zabawy czy nauki higieny. Natomiast prysznice są lepszą opcją dla osób starszych. Niski brodzik, do którego łatwo wejść i naturalna pozycja stojąca znacząco ułatwia im codzienną kąpiel. Jednak wiele osób opowiada się za wanną ze względu na możliwość wykonywania w niej leczniczych kąpieli przy użyciu olejków i ziół, czego prysznice niestety nie umożliwiają. Niemniej jednak warto przeanalizować, jak często wykonujemy takie zabiegi i czy aby przypadkiem posiadając wannę zazwyczaj nie korzystamy z jej możliwości tylko wykonujemy szybki prysznic.

Powierzchnia łazienki, jako czynnik decydujący

Chociaż nasze preferencje są istotne to jednak głównym czynnikiem uzależniającym wybór „wanna czy prysznic” jest przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania oraz liczba sprzętów, którą chcemy w łazience umieści. Oczywistym jest, że wanny zajmują więcej miejsca niż prysznice, dlatego montowanie ich w małych łazienkach nie jest najlepszym pomysłem. Niemniej jednak na ryku istnieją różnego rodzaju wanny, które swoim kształtem zmniejszają zajmowaną powierzchnię. Natomiast nie da się ukryć, że nadal przestrzeń, jaką zajmują nawet te najmniejsze wanny jest większa niż w przypadku standardowego prysznica. Ten z kolei jest idealnym rozwiązaniem właśnie tam, gdzie miejsca jest na prawdę niewiele. W przypadku przestronnych łazienek wybór między tymi rozwiązaniami jest kwestią preferencji, a często podejmuje się decyzję o zamontowaniu obu sprzętów.

Dodaj komentarz

*

code