podsufitka do lampy

Lampa skandynawska i industrialna – DIY

Wśród osób interesujących się aranżacją wnętrz od kilku sezonów panuje moda na tzw. DIY (z ang. do it yourself). Początkowo DIY opierało się na wykonywaniu mniejszych elementów wyposażenia wnętrz jak różnego rodzaju stroiki na stół, ramki na zdjęcia czy dekoracje ścienne. Trend ten poszedł jednak o krok dalej i aktualnie wiele osób podejmuje się tworzenia/renowacji mebli oraz wcielania w życie projektów oświetleniowych! Sprawdźmy, jak samodzielnie wykonać prostą lampę, która sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu.

Skompletowanie elementów

By skompletować wszystkie elementy potrzebne do stworzenia własnej lampy, nie musimy tracić czasu na poszukiwania poszczególnych części w sklepach stacjonarnych. Wystarczy rozsiąść się wygodnie przed komputerem, mieć w zasięgu kubek z gorącą herbatą bądź kawą i już można zacząć poszukiwania w sklepach internetowych. Do stworzenia prostej lampy potrzebne jest kilka podstawowych elementów: podsufitka do lampy, kabel, oprawka żarówki i oczywiście sama żarówka. Omówmy krótko każdy element.

Podsufitka do lampy

Głównym zadaniem podsufitki jest zakrywanie kabli wychodzących z sufitu, a także miejsca połączenia się ich z przewodem lampy. Podsufitka do lampy może być wykonana z drewna bądź metalu. Na rynku dostępne są podsufitki w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu możemy dopasować ją do ogólnego wystroju wnętrza.podsufitka do lampy

Kabel

By tworzona przez nas lampa nie była zwykłym źródłem światła, lecz elementem dekoracyjnym wnętrza, nie możemy zdecydować się na zwykły, biały przewód. Producenci oświetlenia oraz akcesoriów oświetleniowych oferują kable z dekoracyjnymi, kolorowymi oplotami, dzięki czemu zwykły przewód staje się tym elementem lampy, który także jest miły dla oka.kabel szary

Oprawa żarówki

Oprawa żarówki najczęściej wykonana jest z metalu lub z porcelany. Dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych, począwszy od bieli, a kończąc na miedzi. To właśnie ten element pozwala nam połączyć żarówkę z kablem, czego efektem jest sprawna, świecąca lampa.oprawka do żarówki

Żarówka

Zwykłe żarówki już dawno odeszły do lamusa. Aktualnie bardzo modne są tzw. żarówki Edisona, czyli żarówki stylizowane na te starszego typu, ale z efektownie żarzącym się drucikiem. Dzięki temu, że żarówki te dostępne są w różnych wielkościach, stają się centralnym i najważniejszym elementem lampy – to właśnie ta część przyciąga największą uwagę.

żarówka edisona

Lampa skandynawska – jak zestawić ze sobą poszczególne elementy?

Lampa skandynawska może mieć rozmaite kształty, może być wykonana z piór lub z drewna, my jednak postawimy na zawsze bezpieczny minimalizm. Dominującym kolorem w stylu skandynawskim jest oczywiście biel i to ona będzie motywem przewodnim tworzonego przez nas źródła światła. Zdecydujmy się więc na białą podsufitkę do lampy i oprawkę żarówki w tym samym kolorze. By nasza lampa skandynawska nie zlewała się z otoczeniem (we wnętrzu w stylu skandynawskim najczęściej występują białe ściany) zamiast białego przewodu, zdecydujmy się na kabel w kolorze szarym – tym samym lampa będzie wpisywała się w ogólną stylistykę wnętrza, ale będzie się na tyle wyróżniać, by przyciągać uwagę.

lampa skandynawska

Lampy industrialne – proste elementy i spektakularny efekt

Styl industrialny znacznie różni się od skandynawskiego. Wnętrza zaaranżowane na industrialną modłę z pozoru są dość surowe, a wszystko za sprawą użytych materiałów jak beton czy cegła. Takie pomieszczenia stają się jednak przytulne dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu. Lampy industrialne powinna oczywiście nawiązywać do industrialnej stylistyki. Kolorem przewodnim niech będzie czerń. Bazą będzie czarna podsufitka do lampy oraz oprawka w tym samym kolorze. W tym przypadku również kabel stanie się tym elementem, który będzie się kolorystycznie wyróżniał. Czerwony przewód sprawdzi się idealnie. Tak zaprojektowana lampa industrialna na pewno stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza typu loft.

lampy industrialne

Dodaj komentarz

*

code