kanlux

Jak zaplanować instalację elektryczną w domu?

Instalacja elektryczna w każdym domu czy mieszkaniu to kwestia indywidualna, co oznacza, że powinniśmy projekt dopasować do własnych oczekiwań. Instalacja, którą zastajemy w mieszkaniu kupionym na rynku pierwotnym, zazwyczaj musi być lekko zmodyfikowana, by odpowiadała naszym potrzebom. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, na co należy zwracać uwagę, planując poprowadzenie instalacji elektrycznej.

Pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć

Jeśli nie chcemy popełnić błędu podczas planowania instalacji elektrycznej i skończyć z plątaniną przedłużaczy w domu, przed jej zaplanowaniem należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Musimy się zastanowić, z ilu urządzeń elektrycznych chcemy korzystać w kuchni i łazience. Kolejną kwestią jest ilość sprzętu audio i Hi-Fi w salonie. Jeśli mamy większe potrzeby związane z oglądaniem telewizji i słuchaniem muzyki, może się okazać, że standardowa ilość gniazdek w tym pomieszczeniu może być niewystarczająca.

Jeśli zbierzemy już konkretne informacje, czas zaznaczyć na planie mieszkania wszystkie sprzęty, które będą musiały być podłączone do prądu. To pokaże nam, gdzie i w jakiej ilości powinno być zamontowane gniazdo elektryczne.

Instalacja elektryczna w salonie, sypialni i przedpokoju

Gniazdo elektryczne, na które powinniśmy się zdecydować, powinno być gniazdem wtykowym. Oznacza to, że powinno mieć styk ochronny w postaci bolca lub dwa styki umieszczone po bokach. Przyjmuje się, że na około 4-6 m2 powinno być zamontowane przynajmniej jedno gniazdko elektryczne, jednak sugerujmy się ilością urządzeń, które w danym pomieszczeniu muszą mieć stały dostęp do prądu. Gniazdko elektryczne montuje się na wysokości 0,3 m od podłogi.

W sypialni gniazdo elektryczne musi się znajdować w pobliżu lampki nocnej. Jeśli sypialnia jest przeznaczona dla dwóch osób, to gniazda muszą być po dwóch stronach łóżka.

W przedpokoju zazwyczaj montuje się jedno gniazdo na 5 m długości korytarza, jednak bezpieczniej jest zamontować model podwójny, np. marki Kanlux.

Włączniki światła montuje się na wewnętrznej ścianie pomieszczenia na wysokości 1,5 m nad podłogą. Włącznik powinien znajdować się w sąsiedztwie drzwi, od strony klamki w odległości 15 cm od framugi.

Montaż instalacji elektrycznej, na pozór łatwe zajęcie, może w praktyce okazać się niebezpieczny. Środki ochrony  indywidualnej pomogą zadbać o komfort i bezpieczeństwo.

Instalacja elektryczna w kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym najczęściej brakuje gniazd. Ich niewystarczająca ilość wpływa negatywnie na funkcjonalność tego wnętrza. W kuchni na stałe do prądu muszą być podłączone takie urządzenia jak lodówka, kuchenka, okap, zmywarka, kuchenka mikrofalowa. Każde z tych urządzeń musi mieć zaplanowane zasilanie za sobą. Dodatkowo kilka gniazd elektrycznych musi się znajdować nad blatem roboczym, które pozwolą na czasowe podłączenie urządzeń z grupy małego AGD.

Instalacja w łazience

W miejscu, w którym instalacja elektryczna jest narażona na wysoki poziom wilgotności oraz kontakt z wodą, istnieją szczególne wymagania dotyczące instalacji elektrycznej. Łazienka jest podzielona na cztery strefy, od 0 do 3. Strefa 0 i 1 stanowi wnętrze oraz obrys wanny bądź prysznica. Można w niej korzystać z urządzeń elektrycznych o napięciu nie większym niż 12V, ale źródło prądu musi się znajdować poza strefą. W strefie 1 nie można instalować żadnych urządzeń, poza elektrycznym ogrzewaczem wody. W strefie 2 mogą być zamontowane oświetlenie o drugiej klasie izolacji (odporność na zachlapanie wodą). W 3 klasie mogą być zamontowane gniazda elektryczne, włączniki oraz inne urządzenia elektryczne. Obwód musi być wyposażony w wyłącznik różnicowoprądowy.

Gniazdo wtykowe musi być zamontowane w okolicy umywalki, kolejne do zasilenia pralki na wysokości 1,4 m. Gniazda w łazience muszą być bryzgoszczelne, czyli o stopniu szczelności IP44.

Wymagania dotyczące montażu instalacji elektrycznej w łazience:

  • w odległości od wanny – minimum 60 cm;

  • nad podłogą na wysokości:

włączniki oświetlenia – 1,4 m;

gniazda elektryczne 230 V – 1,2 m;

oprawy oświetleniowe – 2,0 m.

Kanlux – osprzęt elektryczny najwyższej jakości

Każdy, kto stoi przed zadaniem zaplanowania instalacji elektrycznej, musi też zdecydować o tym, jakiej marki osprzęt elektryczny kupić. Szczególnie popularny jest osprzęt marki Kanlux. Producent oferuje wysokiej jakości produkty, które wykonane są z wytrzymałych materiałów. Dzięki temu osprzęt elektryczny Kanlux sprawdza się w każdym domu – jest trwały, wytrzymały i z pewnością będzie służył przez wiele lat.

Dodaj komentarz

*

code