meble industrialne

Jak zaaranżować wnętrze w stylu industrialnym?

Mimo że w Polsce styl industrialny jest szczególnie modnym trendem w aranżacji wnętrz dopiero od kilku sezonów, zagościł u nas już w latach 90. ubiegłego wieku. Na świecie znany jest jednak od wielu lat. Jak to się stało, że styl industrialny stał się jednym z modniejszych sposobów na urządzanie wnętrz? Jakie są najważniejsze zasady tego stylu?

Lofty są aktualnie najbardziej pożądaną przestrzenią mieszkalną wśród młodych ludzi. Duża przestrzeń, niebanalny charakter wnętrza i minimalizm – te cechy sprawiają, że mieszkania typu loft mają się bardzo dobrze na rynku nieruchomości, a deweloperzy coraz częściej w taki właśnie sposób projektują nowe budynki mieszkalne. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami „zwykłego” mieszkania, nie oznacza to, że nie możemy go urządzić w loftowym stylu. Wystarczy znać kilka najważniejszych zasad industrialnych aranżacji.

Skąd się wziął industrialny styl?

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku. Wielka recesja spowodowała, że wiele wielkich przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo. Koniec funkcjonowania dużych firm skutkował powstaniem wielu pustych magazynów, hal i fabryk i to właśnie od nich wziął się industrialny styl. Początkowo w pustostanach mieszkali artyści, którzy szczególnie dobrze czuli się w otwartych przestrzeniach, dających tyle wolności. Tam mieszkali, tworzyli, ale także wystawiali swoje prace. Dziś styl industrialny jest znany na całym świecie.

Im więcej przestrzeni, tym lepiej

Główną zasadą industrialnych wnętrz jest przestrzeń. Mieszkanie w stylu loft to najczęściej wielka powierzchnia, która podzielona jest na poszczególne strefy. Pod jednym, wysokim sufitem znajduje się więc strefa jadalniana, kuchnia, strefa wypoczynkowa, kącik do pracy itd. W takiej przestrzeni im mniej znajdzie się ścianek działowych, tym lepiej. Dobrze, jeśli przestrzenny charakter pomieszczenia jest podkreślony dużymi oknami (obowiązkowo bez firan i zasłon).

drewniane lampy

Kolory w industrialnym stylu

Styl industrialny nosi w sobie znamiona nowoczesności, a co za tym idzie, opiera się na stonowanych kolorach. Szczególnie dobrze w takich wnętrzach sprawdzą się biele, szarości i beże. Aranżacja ściany może się więc opierać na bieli, która dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń, ale równie dobrze sprawdzi się ściana z widocznymi surowymi cegłówkami, które w tak urządzonych wnętrzach są szczególnie mile widziane. Nie bez znaczenia jest także wygląd podłogi. W tym miejscu sprawdzi się beton lub jego imitacje w postaci dekoracyjnych płyt podłogowych.

Surowe materiały

Industrialny styl opiera się na wykorzystaniu surowych materiałów. Wspomnieliśmy już o betonie oraz surowych cegłach. Innym mile widzianym materiałem jest drewno. Drewno można wykorzystać na podłodze, ale także w postaci mebli. Meble industrialne to zazwyczaj połączenie drewna i stali. Metal występuje także w dodatkach, takich jak lampy. W industrialnych wnętrzach warto pozostawić odkrytą instalację. Metalowe rury tuż pod sufitem lub widoczne belki stropu – to kwintesencja loftowych wnętrz.

Meble industrialne

Jeśli chcemy stworzyć typowe, industrialne wnętrze powinniśmy postawić na meble z duszą. Pamiętajmy, że taką aranżację wnętrz zapoczątkowali amerykańscy artyści, dla których wystrój wnętrza nie był priorytetem. Meble, które gościły w ich przestrzeni mieszkalnej, najczęściej były efektem zakupów na bazarku lub zostały znalezione gdzieś na ulicy. Tym tropem powinniśmy iść, szukając mebli do naszego wnętrza. Meble industrialne muszą mieć duszę i swoją historię. Rozejrzyjmy się na pchlim targu lub poszukajmy ich na strychu babcinego domu. Jeśli jednak niczego takiego nie znajdziemy, wystarczy sprawdzić ofertę sklepów internetowych, w których można znaleźć drewniany stół do jadalni, drewniane lampy i inne stylizowane elementy wyposażenia.

meble industrialne

Stylowe dodatki

Mówi się, że we wnętrzach w stylu industrialnym dodatków powinno być jak najmniej. W końcu są to aranżacje, w których ma dominować minimalizm. Nie oznacza to jednak, że nie można w subtelny i nienachalny sposób podkreślić stylistyki wnętrza. Drewniany stół do jadalni będzie się prezentować znacznie bardziej okazale, jeśli zostaną nad nim zamontowane drewniane lampy. Stawiamy więc na dodatki, które są funkcjonalne, ale też dekoracyjne. Może to być industrialne oświetlenie albo poduszki na sofie w kolorystyce nawiązującej do wnętrza.

Dodaj komentarz

*

code