brodzik głęboki

Jak zaaranżować łazienkę przyjazną dziecku?

W każdej łazience na dziecko czeka wiele niebezpieczeństw, zaczynając od śliskiej posadzki, a kończąc na ostrych akcesoriach typu maszynka do golenia czy nożyczki do obcinania paznokci. Jak uchronić dziecko przed wypadkiem w łazience i jak dostosować przestrzeń do potrzeb malucha? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Zapobieganie upadkom

Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadków w łazience? Śliska powierzchnia posadzki oraz wanny. Dzięki powszechnie dostępnym rozwiązaniom antypoślizgowym możemy uchronić dziecko przed bolesnym kontaktem z podłogą czy wanną. Już na etapie kupowania wyposażenia łazienki możemy zwrócić uwagę na to, czy oglądane przez nas wanny, czy brodzik głęboki, który prawdopodobnie kupimy, posiada specjalnie wyprofilowane dno: karbowane lub ryflowane. Jeśli jednak armatura łazienkowa została kupiona dawno temu i nie jest żłobiona, istnieje jeszcze inne rozwiązanie: maty antypoślizgowe. Dzieciom szczególnie przypadną do gustu maty z wizerunkami zwierząt lub postaci bajkowych – dzięki nim uchornimy dziecko przed upadkiem, ale również urozmaicimy czas spędzony podczas kąpieli.

Ochrona przed poparzeniami wodą

Większość z nas nie może sobie pozwolić na zamontowanie dodatkowej umywalki dostosowanej do wzrostu dziecka, maluch musi więc korzystać z umywalki umieszczonej na standardowej wysokości, co jest nie lada trudnością. Dziecko bardzo często ma problem z tym, żeby dosięgnąć kurka wody, a gdy już to zrobi, nie ma możliwości ustawienia nie tylko siły strumienia wody, ale też jej temperatury. W efekcie bardzo często dochodzi do poparzeń dziecięcych dłoni. Rozwiązaniem tego jest urządzenie zwane baterią termostatyczną. Taka bateria pozwala na ustawienie optymalnej temperatury wody z dokładnością do jednego stopnia. Posiada funkcję zapamiętywania, dzięki czemu możemy mieć pewność, że dziecko po odkręceniu wody się nie poparzy.

Dodatkowe zabezpieczenia

Łazienka jest miejscem, w którym przechowujemy większość detergentów. Każdy rodzic ma świadomość tego, że połączenie dziecko-detergenty może być tragiczne w skutkach. Żrące substancje czyszczące powinny więc znajdować się poza zasięgiem rąk dziecka, najlepiej w szafkach dodatkowo zabezpieczonych przed otwarciem.

Innym niebezpieczeństwem są ostre przybory znajdujące się w łazience: maszynki do golenia, nożyczki, cążki do paznokci czy pęsety – lepiej, żeby dziecko nie miało do tych przedmiotów dostępu. Szafki, w których owe akcesoria się znajdują, powinny także posiadać zabezpieczenia przed otwarciem. Można je kupić w sklepach z akcesoriami dla najmłodszych lub w sklepach wnętrzarskich.

Jak uprzyjemnić dziecku kąpiel?

W idealnym świecie każde dziecko uwielbiałoby się kąpać, jednak rzeczywistość pokazuje, że czasem trudno zagonić malucha do wanny. Myśląc kategoriami dziecka, lepsza od kąpieli jest zabawa, z kolei wizja wpadającej do oczu wody z pianą szamponu nie jest najprzyjemniejsza. Każdy rodzic stoi przed nie lada wyzwaniem: musi sprawić, by dziecko pokochało kąpiel. Jak tego dokonać? Brodzik głęboki można obkleić matami antypoślizgowymi w kształcie kolorowych rybek lub innych zwierząt. Podobnie można uczynić w przypadku wanny.

wanny

Nie bez znaczenia jest także parawan na wannę. W tym przypadku również postawmy na kolor! Parawan na wannę w kolorowe wzory lub przedstawiające bohaterów ulubionej bajki? Takie rozwiązanie na pewno przypadnie maluchowi do gustu. Pamiętajmy o tym, że istotą dzieciństwa jest zabawa, także w czasie kąpieli! Zamontujmy w strefie kąpielowej kosz z zabawkami do wody – dziecko będzie wiedziało, że kąpiel to także forma zabawy.

Brodzik głęboki, muszla klozetowa a ich wysokość

Podobnie jak w przypadku korzystaniu z umywalki, dziecko może mieć problem ze skorzystaniem z muszli klozetowej czy z samodzielnego wejścia do wanny, czy brodzika. By to maluchowi umożliwić, możemy wyposażyć sedes w odpowiednie uchwyty (pomogą dziecku utrzymać równowagę) i wyposażyć łazienkę w ruchomy podest. Dzięki tym rozwiązaniom łazienka będzie znacznie bardziej dostosowana do potrzeb tego małego człowieka.

Dodaj komentarz

*

code