meble nurt

Jak urządzić mieszkanie w zgodzie z naturą?

Taka wiele mówi się o efekcie cieplarnianym i zagrożeniach płynących z konsumpcyjnego stylu życia, a cały czas duże grono ludzi swoją dbałość o środowisko ogranicza jedynie do (często obowiązkowej) segregacji śmieci. Czas to zmienić! Jednym ze sposobów na wprowadzenie ekologicznych zmian do swojego życia jest urządzenie mieszkania w stylu eko. O co dokładnie chodzi? Wszystko wyjaśnimy w naszym artykule.

Eko rozwiązania dla każdego

W teorii każdy wie, na czym polega ekologiczny styl życia. Wymiana tradycyjnych żarówek na źródła światła LED, zakręcanie wody podczas mycia zębów, segregacja śmieci – o tych prostych i łatwych do wprowadzenia w życie nawykach mówi się wszędzie. Bardzo rzadko jednak dochodzą do nas głosy o ekologicznym urządzeniu mieszkania, a jest to ogromny krok naprzód w drodze do w pełni ekologicznego życia. Okazuje się więc, że wybierając meble do salonu czy dekoracje, można tego dokonać w zgodzie z filozofią eko. Jak zatem przejść na jasną stronę mocy i stworzyć wnętrze, które jest przyjazne dla środowiska?

Przede wszystkim naturalne materiały

Oczywiście najważniejszą zasadą stylu ekologicznego jest szczególne zwrócenie uwagi na ochronę środowiska. Nie można o tym mówić, jeśli we wnętrzu pojawią się meble i inne elementy wyposażenia wykonane z tworzyw sztucznych. Plastik jest produkowany w warunkach przyczyniających się do degradacji środowiska. Kolejną istotną sprawą jest fakt, że proces rozkładu może trwać od 100 do nawet 1000 lat! Biorąc pod uwagę działalność człowieka, Ziemia może nie mieć tyle czasu. To dlatego tak duży nacisk jest kładziony na wykorzystanie naturalnych materiałów, jak drewno czy bambus.

Meble Nurt

Przykładem firmy, która swoją działalność opiera na trosce o środowisko, jest marka Nurt. Polska firma jest pomysłem Mai Ganszyniec i Bogusława Lisa. Pomysł otwarcia firmy zajmującej się produkowaniem eko-mebli zrodził się z pasji do naturalnych materiałów. Meble Nurt to przede wszystkim drewno, szczególnie dębowe. W ich projektach znaleźć można także inne naturalne materiały jak skóra, polne kamienie, czeczot, mosiądz i miedź. Szczególnie popularne są krzesła nowoczesne marki Nurt. Są zachwycające w swej prostocie. Minimalistyczne, ale jakże wyróżniające się we wnętrzu. Miłośnikom przyrody pewnie przypadną do gustu nazwy tych nowoczesnych krzeseł jak Sarna czy Kos. Meble Nurt koniecznie muszą się znaleźć we wnętrzu urządzonym w zgodzie z ekologią – są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także cieszą oko!

Odpowiednie dobranie kolorów

We wnętrzach w stylu ekologicznym powinny dominować jasne barwy, a w szczególności biel. Przyczyna jest prosta. Białe ściany odbijają promienie słoneczne, przez co wnętrze jest skuteczniej oświetlone. To sprawia, że o wiele rzadziej musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia. To oczywiście pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale także na nasze rachunki za energię elektryczną.

Oczywiście wykorzystanie bieli na ścianach i podłogach nie oznacza, że we wnętrzu nie mogą znaleźć się mocniejsze kolory. My stawiamy na zieleń, oczywiście w formie roślin. W ekologicznym wnętrzu im więcej zieleni, tym lepiej. Kwiaty mogą znaleźć się na parapetach, ale także na półkach. Roślinność będzie nie tylko pięknie wyglądać, ale także oczyści powietrze we wnętrzu.

Inne meble i dodatki w ekologicznym wnętrzu

Poza drewnem, we wnętrzu w stylu ekologicznym jest mile widziane wyposażenie z innych materiałów. Może to być wiklina i bambus. Bambus jest uznawany za jeden z najbardziej ekologicznych surowców, ponieważ bardzo szybko rośnie, a jego pozyskanie jest stosunkowo łatwe.

Innymi materiałami jest szkło oraz ceramika. Zastąpmy więc plastikowe kubki i talerze, ceramicznymi zestawami, które pewnie u większości z nas zalegają na strychu.

Styl ekologiczny to także naturalne tkaniny. Zamiast koców, firan i zasłon z domieszką tworzyw sztucznych wybierajmy te wykorzystujące naturalne surowce. Ciekawym przykładem jest dywan pleciony marki Muuto. Dywan pleciony jest ręcznie wytwarzany ze 100% wełny nowozelandzkiej – to idealny element wystroju wnętrza w stylu eko.

dywan pleciony

Do zaaranżowania wnętrza w stylu eko namawiamy każdą osobę, dla której los naszej planety nie jest bez znaczenia. Okazuje się bowiem, że można połączyć pasję do aranżacji wnętrz z zamiłowaniem do ekologicznego stylu życia. Niech nasze mieszkanie będzie hołdem dla Ziemi, po której codziennie stąpamy.

Natomiast  po kwiaty zapraszamy na do Sklep Ogrodniczego ! 

Dodaj komentarz

*

code