slow life

Idea „slow life” a aranżacje wnętrz. Stwórz harmonijne miejsce do wypoczynku

Od kilku lat, na świecie oraz w Polsce, panuje moda na „spowalnianie tempa” życia. Wiele z nas ma dosyć życia w nieustannym pośpiechu, martwiąc się o każdy nadchodzący dzień. Ciągła pogoń za karierą, stałym zdobywaniem nowych umiejętności oraz wspinanie się po szczeblach kariery, mogą przysporzyć zawrotów głowy niejednej osobie. Idea slow life , tak chętnie i często propagowana przez media, zatacza coraz większe kręgi wśród Polaków.

Poradnik Zdrowie podaje, że idea ta została wypracowana na gruncie tzw. „slow food”. Oznacza to zwrot w kierunku dobrej jakościowo żywności, najlepiej- przygotowywanej własnoręcznie, w domu. Wiąże się to również z ograniczeniem lub wykluczeniem korzystania z restauracji typu „fast food”. Z czasem, trend ten rozprzestrzenił się na inne dziedziny życia, np. modę. Obecnie, wkracza on również do naszych domów.

Jak rozumieć ideę slow life? Pojęcia nie powinno tłumaczyć się dosłownie. W skrócie, oznacza świadome i uważne życie. Chodzi o skupienie się na „tu i teraz” i na trzymaniu się założeń motta „carpe diem- chwilo trwaj”. Okazuje się, że koncepcję slow life można połączyć również z aranżacjami wnętrz. A więc, jak takie zasady wprowadzić do naszego miejsca zamieszkania?

Wyrzuć niepotrzebne przedmioty – czas na minimalizm!

Jaki powinien być Twój pierwszy krok, jeśli myślisz o zmianie swojego stylu życia na slow life? Tak naprawdę na początku pomyśl o miejscu, w którym powinnaś czuć się dobrze i swobodnie. Miejscu, w którym po ciężkim dniu odpoczniesz i nabierzesz sił. To właśnie Twój dom. Powinien być on oazą, w której Ty i Twoja rodzina, będziecie regenerować się każdego dnia. Taki klimat tworzą minimalistyczne wnętrza, dostosowane do potrzeb Twoich i rodziny.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nadmiar niepotrzebnych przedmiotów w domu, wprowadza chaos? Ma to szczególne znaczenie w przypadku problemów z utrzymaniem porządku w mieszkaniu. Szeroko pojęty bałagan, według wielu ekspertów powoduje u niektórych stan ciągłego napięcia psychicznego. Może zauważyłaś/eś to u siebie? Taki stan rzeczy ma się nijak do omawianej idei świadomego życia. Duże porządki oraz minimalizm (w dekoracjach, dodatkach itd.) są pierwszym krokiem do uzyskania harmonii. Popatrz na swoje mieszkanie z dystansem i zastanów się, czy na pewno potrzebujesz wszystkich przedmiotów, które się w nim znajdują. Jeśli nie, nie miej skrupułów ich oddać lub wyrzucić. Dodatkowo, przeprowadź selekcję ubrań i pozbądź się tych zniszczonych lub takich, w których nie chodziłaś/eś od roku  i dłużej. Idea slow life w aranżacji, dotyczy szczególnie pomieszczeń takich jak: salon, sypialnia, jadalnia. Zastosuj wymienione zasady w tych pomieszczeniach i nie dopuść do powstawania wrażenia chaosu. Pamiętaj, mniej znaczy więcej!

slow life wystrój wnętrz

Stwórz swoją małą oazę spokoju

Nadmiar różnych przedmiotów i wszechobecny nieporządek mogą skutecznie utrudniać wyciszanie myśli. Dlatego, stwórz kącik, w którym będziesz mogła/mógł zatrzymać się chociażby na chwilę. Idea slow life, jak również tzw. „hygge” czy „wabi sabi”, koncentrują się na tym, aby we własnym mieszkaniu stworzyć niczym niezakłóconą przestrzeń wypoczynkową. Każdy powinien podejść do tego zadania indywidualnie. Dla jednych, wystarczającym będzie wygospodarowanie miejsca na wygodny fotel, ustawienie kilku roślin oraz zapalenie świeczki. Inni postawią na stworzenie odrębnego pokoju, z kanapą, stolikiem kawowym i dużą ilością kwiatów ciętych i doniczkowych. Przytulną atmosferę zapewnią nie tylko rośliny. Dodaj do swojego wnętrza poduszki (zrobione z różnych materiałów, np. pluszu, bawełny), ciepłe koce czy pledy i zainwestuj w dobre jakościowo świece (które dzięki swoim olejkom eterycznym, będą Cię uspokajać i koić). Oświetlenie w pomieszczeniach tego typu powinno być przygaszone, ciepłe i w żadnym wypadku nie rażące. Pomocne będą również kolory, którymi się otaczasz. Te stonowane (beże, brązy, szarości) zdecydowanie wspomagają poczucie harmonii. Dodatkowo, są dobrym tłem np. dla roślin zielonych i kwiatów.

Ogranicz technologię

Co przez to rozumiem? Chwilom relaksu w odpowiednio przygotowanym miejscu, nie powinna towarzyszyć wysoka technologia. Zrezygnuj z umieszczania telewizora w kącik relaksu, lub wyłącz go całkowicie. Odłóż również telefon oraz tablet. Nie dość, że zabiorą Ci one dużo czasu przeznaczonego na relaks, to dodatkowo zmęczą Twoje oczy.

Pamiętaj o rodzinie

Jedną z głównych zasad, na której opiera się cała idea slow life, jest celebrowanie chwil z najbliższymi. Niestety, ta oczywistość jest przez wiele osób pomijana. Jak ma się to do aranżacji wnętrz? Przede wszystkim postaw na stół, przy którym zmieści się cała Twoja rodzina. Wspólne spożywanie posiłków pielęgnuje relacje międzyludzkie. Skup się na rozmowie i nie włączaj telewizora (najlepiej, gdyby nie stał on w centralnej części pokoju). Dodatkowym atutem takiego stołu jest możliwość rodzinnego grania w gry planszowe. Dodatkowym elementem podkreślającym rodzinną atmosferę w domu będą ramki na zdjęcia. Obecnie, możemy mieszać nie tylko kolory, ale również wielkości (pamiętaj jednak o zachowaniu spójności stylistycznej).

slow life wspólne posiłki

Zdrowe ciało- zdrowy dom

Jak już było wspomniane wcześniej, nurt slow life „wyrósł” z idei „slow food”, czyli tak naprawdę koncentrowania się na zdrowym trybie życia. Jak więc zrobić, aby Twój dom również był „zdrowy”? Możesz zacząć od poprawy jakości powierza. Jest to problem, z którym zmaga się wiele osób, zamieszkujących wielkie miasta. Spraw, by w Twoim miejscu zamieszkania oddychało się swobodnie. Rozwiązaniem może być zakup oczyszczacza powietrza oraz ustawienie w pomieszczeniu dużej ilości roślin (takich jak zielistek, skrzydłokwiat, dracena odwrócona czy paproć). Wiele gatunków ma zdolność pobierania szkodliwych związków z powietrza i zamieniania ich na postać obojętna. Dodatkowo, możesz wymienić swoje dotychczasowe detergenty, na te naturalne i ekologiczne.

slow life rosliny

Na koniec pamiętaj, że minimalistyczne wnętrza, stonowane kolory, ogólny porządek, miejsce do wypoczynku i wygospodarowana przestrzeń dla rodziny to rzeczy, które powinny znaleźć się w Twoim mieszkaniu, abyś mogła/mógł wprowadzić w życie ideę slow life. Pamiętaj, że odnosi się ona również do innych aspektów życia. Aby zasada „slow” miała sens, zacznij od zmian w swojej głowie. Aranżacja mieszkania może Ci w tym niezwykle pomóc. Powodzenia!

Dodaj komentarz

*

code