dywan w salonie

Dywan w salonie – jak go wybrać i utrzymać w czystości?

Bajka o dżinie na latającym dywanie towarzyszy mi od dzieciństwa. Zawsze wydawało mi się, że w tym kawałku materiału kryje się coś magicznego. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakim sposobem, z pozoru tak błahy przedmiot może całkowicie odmienić nasze wnętrze? Nadać mu przytulności, ciepła i podkreślać domową atmosferę? Dywan w salonie to element, którego nie może zabraknąć w 2019 roku! Jednak okazuje się, że wybór odpowiedniego wcale nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Główną przyczyną jest niesamowicie duża różnorodność modeli i ogromny wybór w sklepach (zarówno stacjonarnych jak i internetowych). Drugą istotą kwestią z jaką muszą zmierzyć się posiadacze dywanów jest utrzymywanie go w czystości. Pielęgnacja dywanów to temat pomijany przez wielu z nas. Może wynikać to z niewiedzy bądź niechęci do podejmowania działań (nawet jeśli ograniczą się one do zawiezienia go do pralni).

Dlatego, w tym krótkim poradniku podsumuje moje doświadczenia z dywanami oraz postaram się pokazać najmodniejsze tendencje i trendy, jeśli chodzi o dodatki tego typu, do salonu . Stworzę również jasny podział dywanów ze względu na różne kryteria. A więc, zacznijmy.

dywan w salonie zielony

Na jaką wielkość się zdecydować?

Zacznę od kwestii wielkości dywanu. Wiadomo, że ta kwestia jest niejako uzależniona od metrażu danego pomieszczenia (w tym przypadku salonu). W pokoju, w którym mamy dużą przestrzeń, lepiej sprawdzi się dywan o dużych rozmiarach. Może być umiejscowiony zarówno w centralnej jego części, jak również wydzielać pewne strefy (np. wypoczynkową od jadalnianej). Dywan w salonie mniejszym to nie problem! Wystarczy, że dokładnie przemyślimy jego umiejscowienie. Mamy kilka zasad, których warto przestrzegać. Jedna z nich mówi o tym, aby przynajmniej dwie nogi od sofy i foteli, spoczywały na powierzchni dywanu. Wtedy będzie się on idealnie komponował w całość wystroju. Drugą kwestią jest odległość od drzwi. Aby mogły się swobodnie otwierać i zamykać, przyjmij granicę 90 cm od krawędzi materiału. Ostatnio zauważam silną tendencję wykorzystywana małych dywanów w aranżacji salonów (np. takich ze sztucznego futra). Muszę przyznać, że wyglądają świetnie np. we wnętrzach skandynawskich.

dywan w salonie miękki

Lepiej wybrać naturalny, czy sztuczny?

Obecnie, możemy wybierać pomiędzy dywanami z tkanin sztucznych oraz naturalnych.

Sztuczne włókna, z których tkane są dywany to m.in. poliamid, wiskoza, akryl, poliester i propylen. Czy cokolwiek przemawia na korzyć materiałów tego typu? Okazuje się, że tak! Przede wszystkim, jest to cena oraz różnorodność wzorów. Ponadto, dywan w salonie z materiału sztucznego jest przyjazny alergikom i o dziwo, nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Osoby użytkujące na co dzień taki typ dywanów, mówią że są to przedmioty dosyć trwałe. Niektórzy uważają, że łatwo się je czyści. Po latach testów uważam jednak, że dywanu syntetycznego nie warto jest prać na własną rękę- lepiej zostawić to specjalistom, co generuje dodatkowe koszta. Jednak, jeśli będziemy właściwie go użytkować, posłuży nam przez wiele lat.

pielęgnacja dywanów

dywan w salonie jedwabny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych materiałów, również znajdziesz coś dla siebie. Obecnie na rynku możemy znaleźć dywany z wełny, bawełny i jedwabiu. Główną zaletą produktów tego typu jest wysoka jakość splotu. Dywan wełniany i bawełniany nie jest odpowiedni dla alergików, jednak jest dosyć trwały i odporny na zabrudzenia. Dodatkowo, wełna pochłania dźwięki oraz świetnie izoluje ciepło. Pielęgnacja dywanów tego typu nie powinna się ograniczać jedynie do odkurzania. Regularnie trzep je z kurzu (na dworze/balkonie). Dywan jedwabny jest dosyć rzadko spotykany a aranżacjach wnętrz, może potęgować uczucie chłodu (szczególnie jeśli postawi się na nim bosą stopę). Jednak, jest to propozycja niezwykle miła w dotyku. Zdecydowanie, wybór należy do Ciebie.

Jakie są rodzaje dywanów?

Co tu dużo mówić, dywan w salonie musi komponować się dobrze zresztą dodatków i stylem wnętrza. Oprócz wcześniej omówionej wielkości, dywany możemy dzielić ze względu na: rodzaj splotu (shaggy, pętelkowe, gładkie), styl (nowoczesne, klasyczne, orientalne), kształt (okrągłe, prostokątne, kwadratowe, nieregularne) oraz oczywiście na kolory i wzory.

Wszystko tak naprawdę zależy od osobistych preferencji, jednak ( z doświadczenia) muszę przyznać, że w salonie najlepiej sprawdzi się dywan o tzw. niskim runie i silikonowym spodzie. Po pierwsze, takie model nie będzie się przemieszczał oraz będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Istotną kwestią jest również gramatura dywanu, ponieważ im jest wyższa, tym przedmiot będzie trwalszy i bardziej odporny na różne odkształcenia. Dywan typu „shaggy”, mimo tego że jest piękny i efektowny, nie sprawdzi się w pomieszczeniu tego typu (ja musiałam go przenieść do sypialni).

Pielęgnacja dywanów – kilka wskazówek

Dywany zachwycają nas swoim wyglądem w sklepie, jednak już po kilku miesiącach intensywnego używania, sprawiają wrażenie „zużytych”. Ten problem dotyka większości z nas. Ślady użytkowania, plamy, odgniecenia to najpopularniejsze, widoczne ślady użytkowania. Można uznać, że pielęgnacja dywanów zaczyna się już w momencie jego kupna. Te jasne- bez większych wzorów, jako pierwsze zaczną wyglądać źle. Ciemne, czarne dywany będą z kolei podkreślać wszelakie zabrudzenia, typu kurz, brud, małe śmieci.

Aby cieszyć się ze swojej dekoracji salonu jak najdłużej, po pierwsze regularnie (i dosyć często!) go odkurzaj. Warto jest zainwestować w końcówkę, która bez problemu wyłapie wszystkie zabrudzenia i będzie dosyć precyzyjna. Po drugie, usuwaj plamy na bieżąco i nie pozwalaj na to, aby zaschły lub wsiąknęły w głąb tkaniny. Po trzecie, przynajmniej raz na pół roku dywan należy wyprać, używając w tym celu odpowiednich środków myjących. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Zakupić środek i uprać dywan w domu, lub oddać go w ręce osób specjalizujących się w usługach tego typu. Stosowanie się do tych 3 zasad, powinno pomóc w utrzymaniu czystości, a nasz dywan w salonie powinien przez wiele lat wyglądać świetnie.

Dodaj komentarz

*

code