dywany akrylowe

Dywan akrylowy czy wełniany?

Dywany z włókien syntetycznych mają tylu zwolenników, co przeciwników. Wszystko dlatego, że osoby negatywnie nastawione przyzwyczaiły się do wysokiej jakości dywanów z naturalnych przędz. Tylko że czasy, kiedy włókna syntetyczne nie dorównywały naturalnym, już dawno odeszły w niepamięć.

Dziś bez problemu możemy stwierdzić, że dywany akrylowe, ale też polipropylenowe i poliestrowe (też masz wrażenie, że to trochę „chemicznie” brzmi? : D ) skróciły dystans i świetnie sobie radzą na dywanowym rynku.

Syntetyczne czy wełniane? To częste pytanie, które zadajemy sobie, kiedy decydujemy się na to, czym ozdobić nasze podłogi. Zerknij na poniższe kryteria, które pomogą w dokonaniu wyboru. Jeśli wolisz pod stopami czuć podłogę, to potraktuj ten tekst czysto informacyjnie, żeby móc dać radę komuś, kto stanie przed takim dylematem.

Cena dywanów

W kategorii ceny naturalne włókna zostają w tyle (pod warunkiem, że naszym priorytetem jest cena niska). Syntetyczne materiały są dużo tańsze. Poza tym już tak bardzo imitują naturalne, że tylko dywanowi specjaliści poradzą sobie z odróżnieniem.

dywanWzory i kolory

Muszę przyznać, że w tej kategorii nie da się wyłonić zwycięzcy. Można się pokusić o lekką przewagę dywanów akrylowych, ale tylko ze względu na to, że mniej czau zajmuje przygotowanie dywanu ze spersonalizowanym wzorem. Jeśli chcemy wybierać z dywanów już dostępnych, to trzeba się liczyć z przewagą wzorów symetrycznych. Ale nie tylko wtedy, kiedy materiałem jest wełna. Po prostu przyjęło się, że jeśli dywan, to z osią symetrii.

Wytrzymałość

W kwestii wytrzymałości dywany wełniane nie mają sobie równych. Poliestrowe depczą im po piętach. Za to musisz zrezygnować z polipropylenu, jeśli dywan ma być sprężysty, bo polipropylen ma to do siebie, że się dość szybko odkształca.

Utrzymanie czystości

W utrzymaniu czystości dywany akrylowe nie mają sobie równych. Przy zwykłych zabrudzeniach wystarczy go regularnie odkurzać. Nie będziesz też mieć problemu z większymi plamami i trudniejszymi substancjami, bo takie dywany można bez obaw potraktować chemicznymi środkami. Inna sprawa to to, że włókna syntetyczne są też antystatyczne, więc nie przyciągają kurzu. Tym samym wybierz je, jeśli masz w domu alergika.

Wszystkie plusy i minusy można krótko podsumować w tabeli:

tabela dywany akrylowe

Dodaj komentarz

*

code