przytulny salon

5 elementów, które sprawią, że Twój salon będzie przytulny i wygodny

Wiosna to idealny czas na zmiany nie tylko w szafie, ale również w naszych domach. Pokój dzienny jest jednym z najbardziej reprezentatywnych pomieszczeń, które warto jest urządzić tak, aby każdy z domowników i osób, które nas odwiedzają, czuł się w nim dobrze. To tam spędzamy najwięcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Każdy z nas chce, aby pokój dzienny przywoływał na myśl same dobre skojarzenia. Czy wiesz zatem, jak stworzyć przytulny salon? Niezależnie od tego na jakim etapie jesteś, dzięki tym prostym radom, stworzysz klimatyczny pokój dzienny, pasujący do większości aranżacji wnętrz.

aranżacja wnętrz źródło: Onet Kobieta

Przytulny salon? Zacznij od bazy

Salon jest dla mnie najważniejszym pomieszczeniem w domu. To tutaj relaksuje się z rodziną, przyjmuje gości, czy bawię się ze swoimi zwierzakami. Jak zrobić, aby na dość niewielkiej przestrzeni połączyć funkcjonalność, elegancję i przytulność?

Klimatyczny pokój dzienny to nie tylko odpowiednie dodatki. Ważna jest przede wszystkim tzw. baza wnętrza. Musimy o tym pomyśleć już na samym początku, w fazie projektowania lub na początku remontu. Zaplanowanie koloru ścian, podług, zabudowy jest pracochłonne, ale konieczne. Elementy tego typu stanowią tło dla mebli i dekoracji. Jeśli zależy ci na tym, aby salon był przytulny, zachowaj jasną bazę. Wybieraj kolory stonowane i ciepłe, takie jak beże, brązy. Jeśli chcesz wykorzystać szarości czy biel, połącz je z drewnem lub tkaninami naturalnymi. Dodatkowo, pamiętaj że jeśli Twój salon jest stosunkowo mały, jasne kolory optycznie go powiększą i uwypuklą poczucie „czystości i świeżości”.

Prostota górą!

Przytulny salon nie może przytłaczać kolorami, fakturami czy formą mebli. Jeśli jesteś osobą, której nie przeszkadza nadmiar odcieni- wspaniale! Jednak większość osób czuje się najlepiej w stonowanych i uporządkowanych wnętrzach. Jasne kolory i proste meble pozwalają zapanować nad chaosem i tworzą świetną bazę do bardziej kolorowych i wyrazistych dodatków.

klimatyczny pokój dzienny

Aranżacja wnętrz a wykończenie

Każda osoba, która lubi zagadnienia związane z architekturą wnętrz i dekorowaniem, powinna myśleć nie tylko o ogólnym wrażeniu jakie będzie się odczuwać wchodząc do danego pomieszczenia, ale w szczególności powinna zwrócić uwagę na detale i jakość wykonania. Tyczy się to zarówno prac budowlanych, wyboru farb, mebli, aż po dodatki i tekstylia. Zadbaj o to, aby były jak najlepszej jakości. W tej kwestii nie warto jest oszczędzać.

Jakie kolory i faktury do przytulnego salonu?

W przytulnym salonie powinniśmy ograniczyć paletę barw. Ogólnie można ją określić jako spokojną, neutralną i przede wszystkim jasną. Okazuje się, ze takie kolory nasze oko postrzega jako „bardziej oddalone”, stąd poczucie optycznego powiększenia pokoju. Oczywiście jeśli jesteś fanem koloru, możesz wprowadzić go w postaci dodatków. Jeśli Twoja baza jest jasna, możesz sobie pozwolić nawet na duży akcent kolorystyczny w postaci kanapy czy dużych plakatów, oprawionych w gustowne ramy. Nie wiesz jakie kolory są modne? Sprawdź, jak wygląda kolor roku 2019, wybrany przez Instytut Pantone („Living Coral”).

Kolejnym aspektem jest zachowanie jednorodności faktur i struktur. Salon jest pomieszczeniem w którym znajduje się sporo tkanin, w postaci poduszek, zasłon, dywanu czy tapicerki na fotelach czy kanapie. Warto jest więc wybrać albo taką samą kolorystykę, albo zdecydować się na podobne (lub takie same) materiały.

przytulny salon kolory źródło: Dom.pl

Oświetlenie

Oświetlenie odgrywa w salonie znaczącą rolę. Dzięki niemu można wyznaczać nie tylko strefy danego pomieszczenia, ale również nadawać mu klimatu. W salonie powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Może to być np. światło ogólne w postaci lampy wiszącej, lampa stojąca i kinkiety. Zadbaj o to, aby emitowane światło miało odpowiednie natężenie (żeby nie było za jasne, ani za ciemne) oraz odcień. Nasze oczy najlepiej wypoczywają, kiedy barwa światła jest neutralna. Przytulności nadaje również ciepłe źródło światła. Mieszanka tych dwóch rozwiązań będzie najlepszym wyborem. Unikaj lamp z przeźroczystymi kloszami (chyba, że stosujesz żarówki dekoracyjne).

Dodaj komentarz

*

code